וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך

אהבתם את המאמר? שתפו אותו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

בכירים מרוקנים בביתו של ראב"ד מרוקו – המפגש המיוחד כלל שיחות של בכירי ממשל, שגריריןם עיתונאים ואנשי עסקים, שהאזינו בקשב לדברי ראב"ד מרוקו הנערץ בין תושבי הממלכה היהודים והגויים כאחד

לפני כשנתיים הוקמה ישיבה בעיר על ידי האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א, ישיבה שהתרחבה עם הזמן וחלק מתלמידה משמשים כיום כשוחטים יראים ושלמים שמספקים בשר מהודר והשגחה מהודרת לכל המדינה.

פעולותיו של האדמו"ר למען יהודי המדינה ולמען מרוקו, גרמו לקידוש השם עצום, כשבכירים מקזבלנקה מראשי האליטות שבעיר בקשו לקבל את ברכתו ולשמוע מחכמת הרב היהודי.

במפגש שנערך בביתו נשא הרב דברים חלקם בשפה המרוקאית, ולאחר מכן הצביע על הקשר העמוק שבים יהודי מרוקו לתושבים הערביים.

יצויין כי לפני שבוע נערך ביקור יחודי של הרב פינטו בעיר "פאס" מוכרת בהסטוריה היהודית של מרוקו, כעיר מגוריו של הרמב"ם, שנערץ בידי תושבי העיר יהודים ומוסלמים, ושמו נזכר בהערצה, גם בקרב מקימי ראשי האונברסיטה המוסלמית הגדולה אל-קרוויין בעיר "פאס", הנחשבת לגדולה מסוגה בעולם המוסלמי בכלל ובצפון אפריקה בפרט,

העיר פס נחשבת לבירה הרוחנית של מרוקו, ובה נמצאים ראשי הדת המוסלמית, שנמצאים בראש המוסד הנחשב ביותר בעולם המוסלמי, הללו ביקשו לבקר ולפגוש את רבה של מרוקו האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א.

הבכירים, ספרו כי הם שמעו רבות על משפחת פינטו, ואבותיו של הרב מהדורות הקודמים שפיארו את כותל המזרח היהודי של מרוקו, והביעו את התרגשותם לפגוש את הרב, כאשר בשיאו של הביקור נערכו מפגשים סגורים של הרב עם נשיא אוניברסיטת אל קרעווין, מר אמל ג'לאל מפאס, מר מוחמד אדיואן, סגן נשיא אל קרעווין, נציג הרזיון של פס ומן הווילאיה של פס, ובכירים נוספים שהשתתפו בביקור ובביקור הגומלין אצל ראב"ד מרוקו.

כאמור, האירוע הפך לאירוע מסוקר בתקשורת המוסלמית, שציינה את המפגש עם ראשי האוניברסיטה האיסלאמית מהגדולות בעולם, שמכילה את הספריה האיסלאמית הגדולה ביותר בעולם המוסלמי, כאשר ראשי האוניברסיטה, ומבכירי הדת המוסלמית בקשו את ברכת הרב והביעו את הכבוד שהם רוחשים לחכמי התורה היהודיים.

במפגש שנערך אמש עם ראשי האליטה בקזבלנקה דיבר הרב על מהות הימים הללו החשובים אצל היהודים והוסיף

בדבריו סיפר הרב לאורחיו על ימי ספירת העומר המיוחדים, ובסיום דבריו אמר "אנו רוצים לומר דבר לחברי הטובים פה במרוקו, גרתי הרבה שנים בארץ ישראל לאחר מכן עשרים שנה גרתי באמריקה, עשיתי הרבה, הקהילה שלנו היא גדולה וקדושה ומיוחדת על המון זכויות, היום זו קהילה היהודית מרוכזת וחזקה בהלכות בדרך בלימוד בהשקפה בקו הספרדי הכי גדולה וודאי במשקל גם הקהילות האשכנזיות הגדולות והחשובות והדרך הזאת הידרך של עומק ושל חסד של תורה ושל עזרה לזולת זוהי דרך של אנשים שמאוד פתוחים במחשבתם לכל דבר ומאוד מעורים בציבור בכל ענין וענין.

ערב פסח האחרון הקהילה שלנו חילקה בעולם יותר מחמש מיליון דולר צדקה לעניים, עכשיו ברמדאן גם נעשה דבר גדול ומכובד לאחינו המוסלמים אי אפשר להפלות לתת ליהודים אך לא למוסלמים אנחנו חיים באותו מקום אותו דבר נעשה גם עם המוסלמים.

אנחנו אומרים לכל החברים היקרים שלנו ממרוקו, הייתם בית רחום וחנון וטוב ליהודים אלפיים ארבע מאות שנה, עכשיו יש לכם המוסלמים ולנו היהודים הזדמנות מהשמיים להכיר טובה ולהחזיר טובה על אותם אלפיים ארבע מאות שנה הללו שנהגתם בטוב.

כאשר הייתי ילד קטן היה קוביה הונגרית בארץ ישראל קוביה צבעונית, והמטרה היתה לסובב ולהתאים את הצבעים ואנחנו כבר שנתיים במרוקו מנסים לסדר את הקוביה… שכל צבע יהיה בפאה אחרת של הקוביה, אנחנו יודעים את היכולות שיש לקהילה שלנו ואנחנו רואים את הצרכים שיש למרוקו, ואנחנו מחכים לסדר את הקוביה בצורה הכי נכונה והכי טובה.

במפגש אמר הרב "גרתי הרבה שנים בארץ ישראל לאחר מכן עשרים שנה גרתי באמריקה, עשיתי הרבה, הקהילה שלנו היא גדולה וקדושה ומיוחדת עם המון זכויות, היום זו קהילה יהודית מרוכזת וחזקה, שיש לה בתי מדרש בכל העולם,  עם דרך סלולה בהלכות, בדרך הלימוד, בהשקפה, דרך של עומק ושל חסד של תורה ושל עזרה לזולת זוהי דרך של אנשים שמאוד פתוחים במחשבתם לכל דבר ומאוד מעורים בציבור בכל ענין וענין.

בערב פסח האחרון הקהילה שלנו חילקה בעולם יותר מחמש מיליון דולר צדקה לעניים, עכשיו ברמדאן גם נעשה דבר גדול ומכובד לאחינו המוסלמים, אי אפשר להפלות לתת ליהודים אך לא למוסלמים אנחנו חיים באותו מקום, אותו דבר נעשה גם עם המוסלמים.

אנחנו אומרים לכל החברים היקרים שלנו ממרוקו, הייתם בית רחום וחנון וטוב ליהודים אלפיים ארבע מאות שנה, עכשיו יש לנו היהודים הזדמנות מהשמיים להכיר טובה ולהחזיר טובה על אותם אלפיים ארבע מאות שנה הללו שנהגתם בטוב.

יש לנו ישיבות בכל העולם, בלוס אנג'לס במיאמי בלאס וגאס, בפריז בישראל בניו יורק בברוקלין בקווינס בדרום אמריקה אבל כאן במרוקו יש משהו מיוחד, אני מתפלל להקב"ה שבע"ה, נזכה כל יושבי הארץ הזאת להגיע לדברים הגבוהים והגדולים ולעשות נחת לאלוקים. אני מתפלל מעומק ליבי לקב"ה שיראה את התורה שאני לומד

גלילה לראש העמוד