ועידת רבני מרוקו

אהבתם את המאמר? שתפו אותו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

בימים אלו נערכות ההכנות לכינונה של ועידת רבני מרוקו ומדינות צפון אפריקה, בנשיאות האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א שמפריח את חיי הדת במרוקו

בימים אלה נערכים ההכנות האחרונות להקמת "ועידת רבני מרוקו וצפון אפריקה" אלפי קהילות ברחבי העולם נוהגות לפי מנהגי מרוקו וצפון אפריקה ומאגדות תחתיהן למעל משני מליון יהודים הועידה בנשיאות ראב"ד מרוקו רבי יאשיהו פינטו נועדה לחיזוק ושימור מסורת ומורשת ההלכות והנהגים של יהודי מרוקו וצפון אפריקה ולחיזוק חיי הדת וגם על מפגש מרגש בין שר התיירות של טוניס, לראב"ד מרוקו, חשף את הימים הקשים שעברו על השר היהודי במדינה המוסלמית, ואת הקשר שלו לרב ולברכותיו.בימים אלו נערכות ההכנות לכינונה של ועידת רבני מרוקו ומדינות צפון אפריקה, בנשיאות האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א שמפריח את חיי הדת במרוקו.במהלך השנה האחרונה, נעשו במרוקו עצמה שלל פעולות לחיזוק חיי הדת ומסורת ההלכה כמנהג גדולי מרוקו, כאשר הוקמה גם מערכת שחיטה מהודרת לפי הכללים ההלכתיים שנהגו ונפסקו על ידי גדולי ההוראה ממרוקו מזה דורי דורות.

במסגרת פעולות אלו, נוצר קשר הדוק עם רבני קהילות רבים של יוצאי מרוקו בפרט וצפון אפריקה בכלל, שביקשו להתאגד ולחזק את חומות ההלכה והמנהג, באלפי קהילות של יוצאי מרוקו וצפון אפריקה ברחבי העולם, כשהמהלך זוכה לתהודה ומתקבל בברכה אצל גדולי תורה והוראה רבים מיוצאי מרוקו וצפון אפריקה ברחבי העולם.

כ"ק האדמו"ר הרי"ף שליט"א


למרות נגיף הקורונה והסגר שקיים בארצות שונות, נערכים ראשי הועידה לקראת כינונה, ובהכנת פעולות אופרטיביות שנועדו לרומם לחזק ולבצר את כללי המנהג וההלכה, כפי שנהגו במרוקו ובצפון אפריקה מזה דורי דורות .יצויין כי הקשר ההדוק בין ראב"ד מרוקו ןבית המלוכה, מתבטא בדברי ברכה יחודיים שנושא הרב פינטו על מעלתו של מלך מרוקו והנהגתו, כמו גם עידודו של המלך לחיזוק וכינון חיי הדת כהלכה בקרב יהודי מרוקו.בשיעוריו ציין הרב על מעלתה של מרוקו, ראשוני המתיישבים הגיעו למרוקו עוד אחרי חורבן בית ראשון בהמשך אחרי חורבן בית שני ומאוחר יותר אחרי גלות ספרד, הארץ שמשה מקום גידול ומקלט ליהודים מכל העולם, כאשר חז"ל במדרש מנביאים, שהקב"ה הבטיח לכנעני ולגרגשי (זרעו של כנען) שהארץ (ארץ כנען) תקרא על שמו, כי הוא היגר לאפריקי, ומבטיח שלו שהארץ שם תהיה לו טובה כמו הארץ שהוא עזב, משמעות הדבר, שבמרוקו יש ברכה מיוחדת הן לחיי הרווחה שלי היהודים והן לחיי הרוחניות שלהם, ומובן איפה מדוע ואיך זכו לצאת משם כל כך הרבה גדולי תורה וחיבורים תורניים. גם מזג האויר הנוח בה מוסבר בספרים קדמונים עם קשר להבטחה זו,הרב הביא את לשון המדרש בילקוט שמעוני (רכב), ומדברים רבה ה י"ד (ירושלמי שביעית ג א), כאשר הרב מספר על השניםןשהיו כאשר "יותר מאלפיים שנים שיהודים חיו פה בבטחון, מאות קברי צדיקים של קדושים וטהורים, שזכו לגלוי אליהו ולעליית נשמה. המלכות, מלכות של חסד מדורי דורות. המלך, בעל מעלות נעלות, צניעות, ענווה, אהבת הבריות, מכבד כל אדם בפשטות. מתנהג כסיפורים הקדומים, על מלכים שהלכו מחופשים לשמוע את צרות העם ולעזור לחלשים. כך נוהג המלך. עם ישראל חייב למלכות מרוקו הרבה, בכל הזמנים עמדו לימין היהודים, כך גם בשואה. כשהיטלר ביקש את רשימת היהודים, המלך ענה ואמר לו, אין לי. אין הבדל בין יהודי לבין מוסלמי, כולם שוים כבני המקום. העיינים והראש הנטוי כלפי מטה שראינו בעינינו, כשזכינו לברך את הברכה לכבוד המלכות, עם שם ועם מלכות, הענוה והפשטות, השאירו לנו זכרון עמוק. הקב״ה יחזק את המלכות ותמיד תהיה מבורכת ושמורה מפי א-ל.

שר התיירות של טוניסיה לצד כ"ק האדמו"ר הרי"ף שליט"א


ההכנות הם לועידה מקיפה שבה יהיו חברים כל רבני הקהילות הנוהגים במנהגי מרוקו וצפון אפריקה, כשהועידה תעניק כוח וחיזוק רוחני וארגוני לכל אותם קהילות.במסגרת ההכנות לכינונה של הועידה יש לציין כי לאחרונה נערך מפגש מרתק בין רנה טרבלסי שר התיירות של טוניסיה, לאדמו"ר רבי יאשיהו פינטו שליט"א, ראב"ד מרוקו.הרב פינטו, שיצא לפני מספר ימים ממרוקו בבהילות לצורך בדיקות וטיפולים רפואיים, לאחר חודשי מחלה ארוכים וקשים, נפגש במהלך המסע לפגישה מרגשת עם שר התיירות של טוניסיה, שהיה שרוי שלושה חודשים במצב רפואי קשה לאחר שחלה בקורונה.טרבלסי, שנמצא בקשר ארוך שנים עם הרב פינטו, חלה בקורונה ומצבו התדרדר, והוא היה שרוי בסכנת חיים, כשכל העת הוא נמצא בקשר עם הרב פינטו, הן בבקשת ברכה ותפילה למצבו והן בהכוונה ועצה לטיפול, כאשר לאחר חודשי המחלה התאושש שר התיירות באופן מפתיע, והחלים ממצבו הקשה.
כאמור הפגישה המרגשת נערכה השבוע, כשהשר מבקש להודות באופן אישי לרב פינטו, ומדגיש כי הוא מאמין שכוחה של התפילה והברכה עמד לו להנצל ולהחלים

גלילה לראש העמוד